קורסים וקבוצות ישיבה

בשנת תשע"ט אנחה שתי קבוצות ישיבה, אלמד מספר קורסים בעמותת תובנה, סמינרי מבוא וימי תרגול.

פרטים נוספים והרשמה לכל הפעילויות מלבד קבוצות הישיבה אפשר למצוא באתר תובנה, כחודש וחצי לפני תחילת כל קורס. מידע על קבוצות הישיבה תוכלו למצוא בהמשך הדף, ולהצטרפות – מוזמנים/ות פשוט לפנות אלי במייל.

קבוצות ישיבה

 • קבוצת ישיבה ברחובות, בימי רביעי בין 20.30 ל – 22.30 (הקבוצה תונחה על ידי אסף סטי אלבר עד השבוע השני של אוקטובר). 
 • קבוצת ישיבה ב 'גבעת הדהרמה' בבית חנן, בימי שני בין 19.30 ל – 22.00 (תחדש את פעולתה בשבוע השני של אוקטובר).

קורסים שבועיים

רצף קורסים לבעלי/ות ניסיון בימי שישי בצהריים בתל אביב

 • קורס בנושא: 'איכויות הלב' (רצון טוב, חמלה, שמחה לא-אנוכית, ושוויון נפש). הקורס יתקיים ברחוב בר אילן 13 בתל אביב, בימי שישי בשעות 13.00 – 15.30, למשך 7 מפגשים שבועיים החל מה19.10. ימי תרגול ארוכים ב26.10; 24.11. הקורס מיועד למתרגלים/ות בעלי/ות ניסיון מסוים. פרטים והרשמה באתר עמותת 'תובנה': פרטים והרשמה: 'איכויות הלב'
 • קורס בנושא: 'עבודה עם רגשות קשים'. הקורס יתקיים ב'בית הסאנגהה' של תובנה בתל אביב, בימי שישי בשעות 13.00 – 15.30, למשך 8 מפגשים שבועיים החל מה 14.12. ימי תרגול ארוכים ב 19.1; 9.2. הקורס מיועד למתרגלים/ות בעלי/ות ניסיון מסוים. פרטים והרשמה באתר עמותת 'תובנה'.
 • קורס בנושא: 'תובנה מעמיקה'. הקורס יתקיים בתל אביב, בשעות 13.00 – 15.30, למשך 8-10 מפגשים שבועיים ושני ימי תרגול ארוכים, במהלך מרץ – מאי. למתרגלים/ות בעלי/ות ניסיון. תאריכים סופיים יקבעו בהמשך.
 • קורס בנושא שטרם נקבע יתקיים בתל אביב, בשעות 13.00 – 15.30, למשך 8-10 מפגשים שבועיים ושני ימי תרגול ארוכים, במהלך יוני – יולי. תאריכים סופיים יקבעו בהמשך.

קורסים נוספים בתל אביב

 • קורס 'הנעת גלגל הדהרמה', המיועד לתלמידים/ות שעברו קורס מבוא. ימי שלישי בערב בתל אביב, בין ה – 15 בינואר ל – 12 למרץ. ימי תרגול ארוכים: 16.2; 9.3

סמינרי מבוא

 • סמינר מבוא מרוכז בן שלושה ימים למדיטציית תובנה, המיועד לתלמידים/ות חדשים/ות או כאלו שרוצים/ות לבסס את התרגול. הסמינר יתקיים ב'גבעת הדהרמה' במושב בית חנן (ליד ראשון לציון) בין ה4 ל6 לאוקטובר. ללא לינה. פרטים והרשמה: פרטים והרשמה סמינר מבוא אוקטובר
 • סמינר מבוא מרוכז בן שלושה ימים למדיטציית תובנה, המיועד לתלמידים/ות חדשים/ות או כאלו שרוצים/ות לבסס את התרגול. הסמינר יתקיים ב'גבעת הדהרמה' במושב בית חנן (ליד ראשון לציון) בין ה27 ל29 לדצמבר. ללא לינה. פרטים והרשמה באתר 'תובנה'.

שבתות תרגול ב'גבעת הדהרמה' בבית חנן

 • 3.11
 • 15.12
 • 12.1
 • 23.2

ריטריטים בעמותת 'תובנה'


על קבוצות הישיבה

'כאשר למתרגל ישנם אנשים אציליים כחברים, בני-לוויה ועמיתים. זהו התנאי הראשון לפיתוח הכנפיים של התעוררות עצמית'.  הבודהא, AN 9.1

קבוצות הישיבה הן מסגרת תומכת לתרגול אישי, לשכלול והעמקה של המיומנות המדיטטיבית של מתן יחס מיטבי לחוויה, וללימוד דרך המחשבה הבודהיסטית. הקבוצות מיועדות למי שיש לו/ה נסיון כלשהו בתרגול מדיטציה בודהיסטית/ויפאסנה/מיינדפולנס.

בשנת תשע"ח מתקיימות קבוצות בהנחייתי ברחובות (ימי רביעי, 20.30 – 22.30) ובית חנן (ימי שני, 10.00 – 12.30; ימי שני, 19.30 – 22.00) ובשנת תשע"ט צפויה להתווסף קבוצה בתל אביב.

איך מתנהל מפגש?

מבנה המפגשים גמיש במידת מה, בהתאם לצורכי הקבוצה והנושא הנלמד. מפגש אופייני יורכב מ:

10 דקות הקדמה למפגש

40 דקות של תרגול, שברוב המקרים יהיה מונחה

30 דקות של שיתוף ושאלות ותשובות

10 דקות הפסקה

20 דקות של לימוד

10 דקות של תרגול מדיטציית מטא (ידידות, טוב לב) או מדיטציית הרהור מסוג אחר.

נושאי הלימוד

תרגול המדיטציה, ההתבוננויות והתובנות העולות ממנו – הן הלב של הלימוד בקבוצות, וסביבו נלמד מושגים, רעיונות וקווי מחשבה מהדרך הבודהיסטית. נהרהר באופן בו המושגים והרעיונות האלו פותחים נקודות מבט משחררות ומחדשות לגבי חיי היומיום וחוויית היומיום שלנו, ומעלות אתגרים ואפשרויות חדשות של קיום.

מחויבות

הגעה מתמידה ומחויבות של המשתתפים מאפשרת לקבוצה להיות משמעותית ומעמיקה. כמובן שאפשר להגיע לכמה מפגשים על מנת לבדוק את ההתאמה, אבל לאחר כמה מפגשים – אפשר לבחור להצטרף – או לא להצטרף. אין פרק זמן מוגדר אליו מצטרפים, אבל בפרק הזמן בו ישנה כוונה להיות שותף – ישנה ציפייה להתאמץ ולהתמיד להגיע למפגשים.

תמיכה כספית – שיטת הדאנה

קבוצות הישיבה, כמו כל הוראת הדהרמה במסגרת עמותת תובנה, וכמעט כל הוראת הדהרמה בהנחייתי – ניתנת בדאנה – נדיבות, נתינה. בהקשר זה פירוש הדבר הוא – שההשתתפות בקבוצה אינה מותנית בתשלום מראש או מחיר נקוב, אלא – בסוף כל מפגש המשתתפים מתבקשים לתמוך על פי יכולתם, על ידי תרומה שניתנת באופן אנונימי ל'קופסת הדאנה' שנמצאת במקום.

שיטת הדאנה מאפשרת להעניק את הלימוד בחופשיות, לכל מי שמעוניין לשמוע ולהעמיק בו. עם זאת -חשוב לדעת שההוראה תלויה ביכולת לקיים אותה מבחינה כלכלית – הלימוד המשותף של הדהרמה – למרות שהוא מהנה מאוד – אינו תחביב בלבד, ואינו ממומן על ידי משכורת חיצונית. לכן התרומה בדאנה היא דרך לממן את הלימוד והמפגשים, ולא 'טיפ', כך שנדרשת מידת אחריות ומאמץ כנה להשתתף.

מילה לסיכום

קבוצות הישיבה נותנות אפשרות לתרגל, ללמוד ולשוחח מעומק ההתנסות של התרגול הרוחני והנפשי – על הכרית וביומיום. על מנת להצטרף – שלחו מייל ל yahelavigur ב – gmail.

איחולי טוב,

יהל