לוח פעילויות – בימי הקורונה ולאחריהם

בימים לא רגילים אלו (עוד יותר לא רגילים!) אני מציע כמה וכמה אפשרויות של לימוד ותרגול אונליין. נראה שבימים אלו, אף יותר מתמיד, ישנה דחיפות לשיחה ותרגול של דהרמה עמוקה ומשחררת. הדהרמה מיועדת לאפשר לנו לבוא במגע ולפתוח אפשרויות ראייה ויחסים מיטיבים עם הרבדים העמוקים והמעודנים של הקיום. באמצעות תרגול אנחנו יכולים/ות ללמד את עצמנו להרגיש, לראות ולחוות את עצמנו ואת העולם באופן חופשי יותר ויותר, בכל סט של נסיבות.

התמיכה ההדדית, התרגול המשותף והלימוד – מאוד תומכים באפשרות הזו.

קורסים וקבוצות אונליין

קורס: 'קיום חופשי מטבעו' בימי שני בערב בתובנה:

https://tovana.org.il/event/24515

קבוצת הישיבה של רחובות ממשיכה להפגש, ומתראית בכל יום רביעי ב19.30; פתחנו את ההשתתפות בה לתלמידים/ות שלמדו איתי בעבר. אם רוצים/ות להצטרף – מוזמנים/ות להשאיר לי הודעה עם שמכם/ן, נסיון התרגול ומהי הכוונה שלכם/ן בהצטרפות לקבוצה, ואחזור אליכם/ן במייל. (אפשר להשאיר הודעה בדף יצירת הקשר: https://dharma-reflections.com/כתבים-שלי/)

בימי חמישי נפגשת קבוצת שאלות ותשובות (באנגלית) סביב הלימוד של רוב ברבאה, ומונחית על ידי מתלמדי הוראה שלו (אני, ניית'ן גלייד, סוזי קילי, סארי מרקנן, ויוהא פנטילה). המפגשים מתקיימים בכל שבוע בתקופת הקורונה, ופעם-בשבועיים בימים רגילים: https://dependentorigination.org/group/

קבוצת הישיבה הגדולה של תובנה, בהנחיית מורים/ות שונים/ות מתקיימת בכל בוקר וערב. אני אנחה בה פעם בשבוע בערך: https://www.tovana.org.il/online-tovana

באמצע יוני אני אסייע בריטריט המיוחד הזה (אונליין), בהנחיית קת'רין מקגי, שיציג את הגישה הקרויה soulmaking dharma: https://gaiahouse.co.uk/retreats/group-retreat-programme/between-eden-and-the-abyss/

פעילויות בימים רגילים

בשנת תש"ף, החל מאמצע אוקטובר, אנחה שלוש קבוצות ישיבה בערבים, קורס קבוע בתובנה בימי שישי בצהריים, וקורסים נוספים ב'תובנה' בשעות הבוקר. 

פרטים נוספים והרשמה לכל הפעילויות מלבד קבוצות הישיבה אפשר למצוא באתר תובנה, כחודש וחצי לפני תחילת כל קורס. מידע על קבוצות הישיבה תוכלו למצוא בהמשך הדף, ולהצטרפות – מוזמנים/ות פשוט לפנות אלי במייל.

קבוצות

  • קבוצה ברעננה, בימי שלישי, בין 16.00 ל 19.00 (מיועדת למתרגלים/ות עם נסיון של שנתיים ושני רטריטים של שבוע לפחות).
  • קבוצה ברחובות, בימי רביעי בין 20.20 ל – 22.30, בשדרות ח"ן.
  • קבוצה אינטרנטית, בימי חמישי אחת לשבועיים, סביב לימוד הסמאדהי והריקות של רוב ברבאה (באנגלית). מונחית על ידי תלמידיו של רוב בהכשרה להוראה. שלחו לי מייל לגבי תאריכים.

קורסים שבועיים

קורסים שבועיים מטעם עמותת 'תובנה', הדורשים הרשמה באתר: https://tovana.org.il/. בכל אחד מן הקורסים יתקיימו גם ימי תרגול ארוכים.

  • ימי שישי בצהריים בתל אביב (רחוב בר אילן, ליד 'הבימה'), בין 13.30 ל16.00, לאורך כל השנה. הקורס הראשון יפתח בסוף אוקטובר, ויהיה בנושא חמלה כדרך להתעוררות. המפגשים בימי שישי מיועדים למתרגלים/ות בעלי/ות נסיון.
  • קורסים בימי ראשון בבוקר בתל אביב, בבית הסאנגהה (רחוב עובדיה מברטנורא) בין 9.00 ל11.30, יתחיל בסוף אוקטובר; קורס בן עשרה מפגשים בנושא עבודה עם רגשות יתחיל בתחילת ינואר באותן שעות.
  • קורס מבוא ב'מרכז גוף נפש' בימי ראשון בערב ברמת השרון.

ריטריטים

במרץ אני אסייע לקת'רין מקגי בריטריט בן שבוע בגאיה-האוס באנגליה: https://gaiahouse.co.uk/retreats/group-retreat-programme

הריטריט שהיה מתוכנן להתקיים בעין-כרם בוטל עקב הוירוס הטרנדי בימים אלו.


על קבוצות הישיבה

'כאשר למתרגל ישנם אנשים אציליים כחברים, בני-לוויה ועמיתים. זהו התנאי הראשון לפיתוח הכנפיים של התעוררות עצמית'.  הבודהא, AN 9.1

קבוצות הישיבה הן מסגרת תומכת לתרגול אישי, לשכלול והעמקה של המיומנות המדיטטיבית וללימוד דרך המחשבה הבודהיסטית. הן גם הזדמנות למפגש קהילתי פורה ונעים עם שותפים/ות לדרך.

הקבוצות מיועדות למי שיש לו/ה נסיון כלשהו בתרגול מדיטציה בודהיסטית/ויפאסנה/מיינדפולנס.

תמיכה כספית – שיטת הדאנה

קבוצות הישיבה, כמו כמעט כל הוראת הדהרמה בהנחייתי ניתנת בדאנה – נדיבות, נתינה. בהקשר זה פירוש הדבר הוא שההשתתפות בקבוצה אינה מותנית בתשלום מראש או מחיר נקוב, אלא בסוף כל מפגש המשתתפים מתבקשים לתמוך על פי יכולתם, על ידי תרומה שניתנת באופן אנונימי ל'קופסת הדאנה' שנמצאת במקום.

שיטת הדאנה מאפשרת להעניק את הלימוד בחופשיות, לכל מי שמעוניין לשמוע ולהעמיק בו. עם זאת, חשוב לדעת שההוראה תלויה ביכולת לקיים אותה מבחינה כלכלית. הלימוד של הדהרמה, למרות שהוא מהנה מאוד אינו תחביב בלבד, ואינו ממומן על ידי משכורת חיצונית. לכן התרומה בדאנה היא דרך לממן את הלימוד והמפגשים, ולא 'טיפ', כך שנדרשת מידת אחריות ומאמץ כנה להשתתף.

איך מתנהל מפגש?

מבנה המפגשים גמיש במידת מה, בהתאם לצורכי הקבוצה והנושא הנלמד. מפגש אופייני יורכב מ:

10 דקות הקדמה למפגש

40 דקות של תרגול, שברוב המקרים יהיה מונחה

30 דקות של שיתוף ושאלות ותשובות

10 דקות הפסקה

20 דקות של לימוד

10 דקות של תרגול מדיטציית מטא (ידידות, טוב לב) או מדיטציית הרהור מסוג אחר.

נושאי הלימוד

תרגול המדיטציה, ההתבוננויות והתובנות העולות ממנו – הן הלב של הלימוד בקבוצות, וסביבו נלמד מושגים, רעיונות וקווי מחשבה מהדרך הבודהיסטית. נהרהר באופן בו המושגים והרעיונות האלו פותחים נקודות מבט משחררות ומחדשות לגבי חיי היומיום וחוויית היומיום שלנו, ומעלות אתגרים ואפשרויות חדשות של קיום.

מידי כמה חודשים הנושא מתחלף. קווים אופינים יהיו: תרגולי רוגע ואיסוף התודעה; טיפוח איכויות יפות של הלב והתודעה (חמלה, טוב לב, שמחה וכן הלאה); תובנה אל הריקות; עבודה עם רגשות קשים.

מחויבות

הגעה מתמידה ומחויבות של המשתתפים מאפשרת לקבוצה להיות משמעותית ומעמיקה. כמובן שאפשר להגיע לכמה מפגשים על מנת לבדוק את ההתאמה, אבל לאחר כמה מפגשים אפשר לבחור להצטרף, או לא להצטרף. אין פרק זמן מוגדר אליו מצטרפים, אבל בפרק הזמן בו ישנה כוונה להיות שותף/ה, ישנה ציפייה להתאמץ ולהתמיד להגיע למפגשים.