קורסים וקבוצות ישיבה

בשנת תש"ף, החל מאמצע אוקטובר, אנחה שלוש קבוצות ישיבה בערבים, קורס קבוע בתובנה בימי שישי בצהריים, וקורסים נוספים ב'תובנה' בשעות הבוקר. 

פרטים נוספים והרשמה לכל הפעילויות מלבד קבוצות הישיבה אפשר למצוא באתר תובנה, כחודש וחצי לפני תחילת כל קורס. מידע על קבוצות הישיבה תוכלו למצוא בהמשך הדף, ולהצטרפות – מוזמנים/ות פשוט לפנות אלי במייל.

קבוצות ישיבה

  • קבוצת ישיבה ב בראשון לציון, בימי שני בין 19.30 ל – 22.00.
  • קבוצת ישיבה ברעננה, בימי שלישי, בין 16.00 ל 19.00 (מיועדת למתרגלים/ות עם נסיון של שנתיים ושני רטריטים של שבוע לפחות)
  • קבוצת ישיבה ברחובות, בימי רביעי בין 20.20 ל – 22.30 (הקבוצה תונחה על ידי אסף סטי אלבר עד השבוע השני של אוקטובר).

קורסים שבועיים

קורסים שבועיים מטעם עמותת 'תובנה', הדורשים הרשמה באתר: https://tovana.org.il/. בכל אחד מן הקורסים יתקיימו גם ימי תרגול ארוכים.

  • ימי שישי בצהריים בתל אביב (רחוב בר אילן, ליד 'הבימה'), בין 13.30 ל16.00, לאורך כל השנה. הקורס הראשון יפתח בסוף אוקטובר, ויהיה בנושא 'שמחה אמתית'. המפגשים בימי שישי מיועדים למתרגלים/ות בעלי/ות נסיון.
  • קורס בן תשעה מפגשים בימי ראשון בבוקר בתל אביב, בבית הסאנגהה (רחוב עובדיה מברטנורא) בין 9.30 ל12.00, יתחיל בסוף אוקטובר.
  • קורס בן עשרה מפגשים בימי שני בבוקר בתל אביב, בבית הסאנגהה (רחוב עובדיה מברטנורא) בין 9.30 ל12.00, יתחיל בינואר.

על קבוצות הישיבה

'כאשר למתרגל ישנם אנשים אציליים כחברים, בני-לוויה ועמיתים. זהו התנאי הראשון לפיתוח הכנפיים של התעוררות עצמית'.  הבודהא, AN 9.1

קבוצות הישיבה הן מסגרת תומכת לתרגול אישי, לשכלול והעמקה של המיומנות המדיטטיבית של מתן יחס מיטבי לחוויה, וללימוד דרך המחשבה הבודהיסטית. הקבוצות מיועדות למי שיש לו/ה נסיון כלשהו בתרגול מדיטציה בודהיסטית/ויפאסנה/מיינדפולנס.

בשנת תשע"ח מתקיימות קבוצות בהנחייתי ברחובות (ימי רביעי, 20.30 – 22.30) ובית חנן (ימי שני, 10.00 – 12.30; ימי שני, 19.30 – 22.00) ובשנת תשע"ט צפויה להתווסף קבוצה בתל אביב.

איך מתנהל מפגש?

מבנה המפגשים גמיש במידת מה, בהתאם לצורכי הקבוצה והנושא הנלמד. מפגש אופייני יורכב מ:

10 דקות הקדמה למפגש

40 דקות של תרגול, שברוב המקרים יהיה מונחה

30 דקות של שיתוף ושאלות ותשובות

10 דקות הפסקה

20 דקות של לימוד

10 דקות של תרגול מדיטציית מטא (ידידות, טוב לב) או מדיטציית הרהור מסוג אחר.

נושאי הלימוד

תרגול המדיטציה, ההתבוננויות והתובנות העולות ממנו – הן הלב של הלימוד בקבוצות, וסביבו נלמד מושגים, רעיונות וקווי מחשבה מהדרך הבודהיסטית. נהרהר באופן בו המושגים והרעיונות האלו פותחים נקודות מבט משחררות ומחדשות לגבי חיי היומיום וחוויית היומיום שלנו, ומעלות אתגרים ואפשרויות חדשות של קיום.

מחויבות

הגעה מתמידה ומחויבות של המשתתפים מאפשרת לקבוצה להיות משמעותית ומעמיקה. כמובן שאפשר להגיע לכמה מפגשים על מנת לבדוק את ההתאמה, אבל לאחר כמה מפגשים – אפשר לבחור להצטרף – או לא להצטרף. אין פרק זמן מוגדר אליו מצטרפים, אבל בפרק הזמן בו ישנה כוונה להיות שותף – ישנה ציפייה להתאמץ ולהתמיד להגיע למפגשים.

תמיכה כספית – שיטת הדאנה

קבוצות הישיבה, כמו כל הוראת הדהרמה במסגרת עמותת תובנה, וכמעט כל הוראת הדהרמה בהנחייתי – ניתנת בדאנה – נדיבות, נתינה. בהקשר זה פירוש הדבר הוא – שההשתתפות בקבוצה אינה מותנית בתשלום מראש או מחיר נקוב, אלא – בסוף כל מפגש המשתתפים מתבקשים לתמוך על פי יכולתם, על ידי תרומה שניתנת באופן אנונימי ל'קופסת הדאנה' שנמצאת במקום.

שיטת הדאנה מאפשרת להעניק את הלימוד בחופשיות, לכל מי שמעוניין לשמוע ולהעמיק בו. עם זאת -חשוב לדעת שההוראה תלויה ביכולת לקיים אותה מבחינה כלכלית – הלימוד המשותף של הדהרמה – למרות שהוא מהנה מאוד – אינו תחביב בלבד, ואינו ממומן על ידי משכורת חיצונית. לכן התרומה בדאנה היא דרך לממן את הלימוד והמפגשים, ולא 'טיפ', כך שנדרשת מידת אחריות ומאמץ כנה להשתתף.

מילה לסיכום

קבוצות הישיבה נותנות אפשרות לתרגל, ללמוד ולשוחח מעומק ההתנסות של התרגול הרוחני והנפשי – על הכרית וביומיום. על מנת להצטרף – שלחו מייל ל yahelavigur ב – gmail.

איחולי טוב,

יהל